Jalgsi ümber Hiiumaa

Kui selja taga veel jaanitulest lõkkeasemed tossasid, asusid kaks rändurit teele... 

Kuidas meie plaan teha rännak ümber Hiiumaa õnnestus ja mida põnavat me nägime, saate teada alljärgnevas postituses. Läbitud teekonna pikkust mõõtis Garmini navigatsiooniseade ning matkajate seljakotid valmistas Matrix Pro.

Kirjutas ja pildistas Meelis Kalev25.06.2012 Läbitud teekond: 18,9 km  Heltermaa-Suuresadama
Jõudsime Heltermaa sadamasse pärastlõunal. Esimestel kilomeetritel saime kohe sahmaka vihma, mis tegi jalanõud märjaks, kuid tuju jäi endiselt heaks. Sõnastasime veelkord enda reisiplaani mõtet: läbida Hiiumaa rannajoon ühe rännaku raames nii lähedalt kui võimalik. Kohalolles sai üsna ruttu selgeks, et roostiku pehmeid ja vesiseid kohti on suisa võimatu läbida- raske matkakott teeb liikumise pehmel pinnasel väga raskeks. Omamoodi ülesandendena tuli ületada vett täis kraavid- üritasime võimalikult väikse kaarega neid läbida, aga varsti mõistsime, et jalgade tervise huvides hakkame kraavide läbimisel kasutama siiski  teid. Õhtuks olime enam-vähem kuivad. Vaid jalanõude kuivamiseks süütatud lõke ei tahtnud märgade puuhalude tõttu põleda.

 Stardivalmis. Nii väike kärbes kui ka ümber Hiiumaa matkajad.


 Esimese õhtu peatuspaiga Suuresadamasse soovitas meile kohalik neiu Hannele.
26.06.2012 Läbitud teekond: 45,8 km Suuresadama- Tõrvanina
Teisel päeval saime pildistada Kukka tuulikut ja pääsusilma. Esimest korda nägin ka harakkuljust (Linnaea borealis).
Kohalikud vaatasid meid väga uudistavate pilkudega.
Jalad hakkasid kandadest hellaks minema, kuid endasi sai veel väga hästi minna.
Tarestest Tõrvaninasse minnes nägime Tareste ojas väga suurt võhumõõkade kolooniat- sellist vaatepilti naljalt mandril ei kohta. Pildistamise ajal olime mõlemad ümbritsetud rohke sääseparvega.
Juba teise päeva lõpus ütles matkakaaslane Martin kuldsed laused: „Muidu ma poesalatit ei söö, aga praegu maitseb Konsumi salat küll jumalikult!“


 
Kohaliku põllumajandusliku tootmisajaloo sümbol- Kukka tuulik, ehitati 1837. aastal. Nüüdseks restaureeritud ja hooldatud.Eksootikat meenutav pääsusaba nägemine on alati põnev. Pildistamisega peab aga kiire olema, muidu lendab liblikas lihtsalt minema.


 VõhumõõkademaaTõrvanina rand
27.06.2012 Läbitud teekond: 66,71 km Tõrvanina- Mangu
Et anda meie matkale teine eesmärk, asusime rannast korjama elektripirne. Selliseid pirnikujulisi ja hõõgniidiga. Kuna pirne oli rannas palju, otsustasime Hiiumaa rannaääre elektripirnidest puhtaks korjata. Niipalju kui me pirne märkasime, korjasime ka üles. Muidugi prahti ja asju, mida rannast korjata, oli teisigi, aga niigi raske matkakott seadis omad piirid. Korjatud pirnid lubasime endile hiljem ettenähtud ohtlike jäätmete kogumispunkti viia.
Tahkunas lubas lahke tuletorni piletimüüa akusid laadida ning veevarudis täiendada. 
 Oi kui hästi sobivad kibuvitsad rannaäärsele alale!


Mangu rannas ootasime paremat valgus ja lõpuks ta tuligi.


28.06.2012 Läbitud teekond: 96,2 km Mangu-Palli
 Tähistasime Luidja rannas 90 km läbimist grupipildiga. Martini uued puugitangid aitasid mind ühest sisseimenud puugist ilma suurema pingutuseta lahti saada. Kellel veel pole endale puugitangid muretsetud, tehku seda kindlasti. Õhtu saabudes pildistasin harakkuljust. Öö veetsime Palli RMK telkimisalal, kus oli väga hästi hoitud ja korrastatud ala.

Harakkuljuse kohta saab põhjalikumalt lugeda siit Vahelduseks üks toidupilt- õhtu põhiroana valmistasime makarone ja magustoiduks kaks väikest šokoloodi. Erinevalt meie eelkäiatest, jõime janu kustutamiseks vett.29.06.2012 Läbitud teekond: 124,13 km Palli- Kaleste
Meie rännaku nn pöördepunkt, kus läbisime kõige läänepoolsema Hiiumaa ranna- Ristna. Piltlikult lõigata Hiiumaa neljaks osaks siis poole ülemisest maast olime läbinud. Kalanas saime suitsulesta koos kartuli ja rohelise salatiga. Maitsev toit andis meile jõudu ja energiat oma matkaga edasi minna. Kui päike oli loojunud ja meie otsisime endiselt endale ööbimisala, sattusime Kalestes huvitava vaatepildi otsa- meri oli uhunud suured kivid otse rannaäärsesse metsa. Kui ise ei ole seda näinud, ei oska sellist vaatepilti ehk hinnatagi. 
 Palli rand oli meeldivalt inimtühi ja vaikne.


 Kalana rannas õitses merikapsas täies hiilguses. Panoraam Kalana rannast.30.06.2012 Läbitud teekond: 154,86 km Kaleste- Õngu
Hommikupoole saime vihma ja jalad märjaks. Päeva muutis värviliseks hirve nägemine Laasi ja Viitasoo vahel. Pilte sõralisest ei saanud, küll aga jäi meelde tema kaunis sarvepartii ning läbimärg karvastik. Tee tundus võrreldes teiste päevadega eriti pikk. Õnneks jäi toidu ja kütte kilod matkakotis aina väiksemaks. Ööpimeduses jõudsime maalilisse Õngusse. Telgi panime püsti roostiku äärealale.

Must-seateod nautimas männitüvel kaunist Hiiumaa vaadet. Lähemal vaatlusel sõi siiski alumine nälkjas mingit ollust.

 Udu kattis ühtlase halli looriga Õngu karja- ja heinamaid.


01.07.2012 Läbitud teekond: 183,94 km Õngu- Lepiku
Lõuna ajal nägime mööda külateid kõndides väänkaela kodurahu rikkumist- kurjade kavatsustega kass istus väänkaela pesaaugu juures ja muudkui jõllitas pesale. Proovisime kätevehkimise ja häälitsustega kassi puu otsast alla ajada, kuid jonnakas kass ei teinud meist erilist väljagi. Väikese lõigu teed Sõrusse jälitas meid noor ja uudishimulik Saksa lambakoer.
Juba nädal pärast matka algust olid meie kehad retkest kurnatud ja vajasid juurde vajalikke toitaineid. Meeldiva üllatuse valmistas Sõru kõrts, kus saime hilisel õhtutunnil osta veel lõhesuppi. Kõrts oli veel nii hilja lahti tänu jalgpalli finaalmängule. Aitäh kokkadele maitsva toidu eest!

 Selline näeb välja matkaja igapäevaelu- jalad matkakotile üles pandud ja nägu taeva poole suunatud. Näe, suitsupääsuke ka pildile jäänud!02.07.2012 Läbitud teekond: 214,69 km Sõru- Kassari (Sääre tirp) 
 Õhtul õnnestus näha väga lähedalt lendamas kõrvukrätsu. Pesitsusajale kohaselt lasi kõrvukräts meid nähes kuuldavale hoiatushüüu „äauh-äauh“. Veel nägime Kassaris kitsi ja rebaseid. Ja võssa kasvanud rookatustega väikseid suvemajakesi, mis nägid väga hästi sobivat oma ehitusstiili poolest Kassarisse.
Öösel pildistasime kahte luike kuuvalgel. Samuti nägime kaunist helkivate ööpilvede mängu. 


 Pidime leppima asjaoluga- rooväljasid on peaaegu võimatu läbida. Tõsimeeli kohe. Suure seljakotiga vajub kergesti mutta ja edasiminemisest on asi kaugel. Ilma seljakotita ehk ikka saaks läbi minna, aga jalad saab ikka märjaks. Vettinuid jalanõusid polnud meil võimalik aga igal pool kuivatada. 
 Kui saaksin siis annaksin Hiiumaale uue rahvapärase nimetuse- Kadakamaa.


 Maaliline Kassari. Hetk hiljem nägime kõrvukrätsu vanalindu. Kuulsime ka väikeste kõrvukate õhtust manguvat kriiskamist. Heliklipp loodusheli.ee lehelt


 
 Sääre tirbi lähedal asuvas telkimisalal pildistatud ööelu koos kuu ja kahe luigega. Suveööd on Hiiumaal eriti valged.

03.07.2012 Läbitud teekond 244,17 km Kassari( Sääre tirp)- Sarve
Hommikul lahkusime Kassarist ja õhtul telkisime juba Sarve RMK telkimisalal. Oli kuulda Heltermaa sadamast tuudutavat praami. Meeled läksid heaks, sest lubatud ja plaanitud retk ümber Hiiumaa hakkas vaikselt otsakorrale saama. Päris teekonna lõpus me aga ei olnud, selleks tuli magada veel üks öö.  Toidukott oli praktiliselt tühi- koti põhjas oli järele jäänud natukene nätsu ja magusat.

 Vaikelu kurerehadega. Minu toidukott oli matka lõpuks peaaegu tühi. See-eest toidu valmistamiseks minevat kütet jäi meil aga küllaga alles. Väike kokkuvõte toidutegemise kohalt: matkal kulus üks keskmine gaasiballoon ja üks liiter põletusbensiini. Toidumenüüs oli meil väiksed pudrud, makaronid, riis ja kukesupp. Lisaks vorstilatid, sulajuust, leib, magusabatoonid, ketšup ja natukene kurki.
04.07.2012 Sarve- Heltermaa sadam
Saabusime sadamasse kell pool kümme hommikul. Meel oli hea, sest jõudsime matka edukalt lõpule viidud. Kaasas kilekoti põhjas elektripirne ja mälukaart täis värskeid pilte. Navigatsiooniseadme mõõdetud teekonna pikkus näitas Heltermaa sadamas 247,92 km. Olime rahul.

 Dokumentaalkaader Heltermaa sadamas- meie rannast korjatud elektripirnikogu.


Tagasi Heltermaa sadamas- seljataga ligi 250 km.
Nõuandeid järgmistele matkajatele
*ei ole mõtet eramaadele tikkuda, ega karjamaade aedu läbida- võite lõhkuda aedu ning häirida karja
*ettevaatlik tasuks olla kraavide ületamisel- kaldad pehmed ja soised
*dokumendid ja tuletegemisvahendid panna juba reisi alguses veekindlasse kotti
*pildistamisega ei tohi häirida kohalikke

Fotograafilise poole pealt võtsin matkale kaasa ühe kaamera ja kaks objektiivi. Ühe lähivõtete tegemiseks ja teise vaadete tegemiseks. Lisaks kiilfiltrite komplekti, mida läks eriti tihti vaja. Õnneks oli Martinil kaasa võetud väike ja kerge statiiv, mis kulus samuti abiks ära.


5 Comments:

Jan said...

Lahe ettevõtmine! Mõnus jutt ja kenad pildid!

Meelis Kalev said...

Aitäh! :)

Anton Hallik said...

Väga huvitav oli lugeda teie matkast ja vaadata ilusaid pilte. Tekkis kohe tahtmine isegi mingit taolist matka ette võtta.

Deily Song. said...

Nii imelised pildid!!

Unknown said...

Sõltumata sellest, kas nad saavad igapäevaselt suukaudseid või tulevasi süstitavaid depo-ravimeetodeid, on vaja ravimite külastamist ja ohutuse ja reageerimise jälgimist. Kui patsiente ravitakse piisavalt vara, enne kui on tekkinud palju immuunsüsteemi kahjustusi, on eluiga normaalne, kui nad jäävad edukaks. Siiski, kui patsiendid ravi lõpetavad, tõuseb viirus enamiku patsientide puhul kõrgele tasemele, mõnikord seostub raske haigusega, sest olen läbinud selle ja isegi suurenenud surmaohu. „Ravimise“ eesmärk on käimas, kuid usun ikka, et minu valitsus tegi ravimeetodite leidmise asemel miljonid ARV-ravimid. pideva ravi ja jälgimise jaoks. Ainuüksi ARV ei saa HIV-i ravida, kuna nakatunud rakkude hulgas on väga pikaajalised CD4-mälu rakud ja võimalikud teised rakud, mis toimivad pikaajaliste reservuaaridena. HIV võib neis rakkudes peita ilma organismi immuunsüsteemi avastamata. Seega, isegi kui ART täielikult blokeerib rakkude järgnevad infektsiooniringid, säilivad enne ravi alustamist nakatunud reservuaarid ja nendest reservuaaridest HIV-i reboundid, kui ravi lõpetatakse. „Cure” võib tähendada hävitamise ravimist, mis tähendab, et täielikult vabaneb reservuaariviiruse kehast või funktsionaalsest HIV-i ravimisest, kus HIV võib jääda reservuaarrakkudesse, kuid pärast ravi katkestamist on võimalik takistada kõrgeid tasemeid. usub, et Parkinsoni tõve, skisofreenia, vähi, skolioosi, fibromüalgia, fluorokinolooni toksilisuse inimeste jaoks on lootust
Sümptom Fibrodüsplaasia Ossifikaanid Progressiva.Fatalne perekondlik unetusfaktor V Leideni mutatsioon, epilepsia Dupuytreni haigus, desmoplastiline väikeste ümmarguste rakkude kasvaja Diabeet, tsöliaakia, Creutzfeldt-Jakobi tõbi, aju amüloidi angiopaatia, ataksia, artriit, amüotroofiline külgskleroos, Alzheimeri tõbi, adrenokortikaalne kartsinoom.Astma, allergilised haigused.Hiv_ AIDS, herpes, põletikuline soolehaigus, Copd, diabeet, hepatiit, lugesin temast võrgus, kuidas ta ravib Tasha ja Tara, et võtsin temaga ühendust drituaherbalcenter@gmail.com isegi rääkides whatsapps +2348149277967 usust mulle see oli lihtne ma jõin tema taimsete ravimite kaks nädalat ja olin ravitud nagu see ei ole Dr Itua ime mees? Jah, ta on! Ma tänan teda nii palju, et ma soovitan, kas teil on üks neist haigustest. Pls võtke temaga ühendust, ta on tore mees.

Postita kommentaar

 
Lendoravale Looduspilt.ee banner