Welcome to Pattaya! Tegelikult mitte. Ma mäletan seda hetke kui Meelis mulle esimest korda Ruhnust rääkis. Ta mainis muidugi saviherilasi ning ütles, et sinna võiks kunagi minna. Olen näinud toda saart televiisorist ning ta tundus üsna pisitillukene. Plaan Ruhnule minekuks oli olemas juba eelmine aasta, kuid kuna võimalusi sinna minekuks oli üpriski vähe, siis tuli jätta minemata. See aasta mainiti Ruhnut uuesti ning kuna Munalaiust alustati samuti laevareise LiLiga Ruhnu, siis tuli ka nõustuda tolle reisiga. Reis võttis aega 5 tundi. 5 Tundi loksumist palava ilmaga ning silme ees oli kõigest üks üliterav pilt hülgest, mis oli kusagilt ajakirjast välja hakitud. Näha saart pärast nelja tundi oli suur kergendus. Laevalt maha astudes tuli haarata kobinate järgi, mida oli meil ikka tosinainimesejagu. Jõudsime kõndida sadamast kodutalu poole ligemale 300 meetrit ja olime juba kurnatud. Õnneks võttis meid peale vahva bussijuht Mitja, kes pakkus meile priiküüti. Uhke vend see Mitja. Talukohta jõudes võttis meid vastu perenaine. Kohe alguses käisime ära Kuunsi rannas, mis oli minu jaoks ilus. Tegime ära ka esimesed pildid ning pisut isegi suplesime. Meile sai selgeks juba esimesel päeval, et sääskedest Ruhnu saarel puudust just ei saa olema. Õhtul jõudsime ära käia ka Norrkeldis.
Viiendal päeval võtsime ülesandeks külastada Holma kanti, kus asuvad heinamaad ning roostik. Jalgsimatk võttis koos päikesega võhma välja pisukeseks ajaks. Meile vaatas otsa sadu kui mitte tuhandeid kajakaid. Mõtlesime, et pärast säärast retke oleks taaskord huvitav minna Limosse vedelema. Mõeldud-tehtud. Limost rändasime edasi Överkirkesse ning tagasi kodutallu. Õhtul läksime Kuunsi, lootuses kohata mõnusat loojangut ja selle me sealt leidsimegi. Meile pakkusid priisõitu Eesti Energia elektrikud oma traktoriga. Suur tänu neile. Pärast matka sai ka korralikumalt magada. Kuna öösel oli pilves ja samuti ka hommikul, siis ei soojenenud telk üle.
Kuues päev oli ühtlasi ka viimane päev saarel. Sõime korralikult kõhud muulukatest täis, käisime Kuunsis ja pakkisime asju. Peagi oli aeg selle sama Liliga saarelt lahkuda. Merel oli tunda ka lainetamist. Vahepeal oksendati, nuteti, löödi enda päid vastu lage ära, vesteldi kapteniga, jälgiti värvitud küüntega taksi. Läbi oli see reis.
Kui on suur soov vältida ebameeldivaid jutuajamisi, siis tuleks Ruhnul kindlasti vältida Ruhnu poodi, kuna too koht jättis endast mittesõbraliku mulje. Pigem minna Liise poodi, kus ka hinnad tunduvad odavamad. Keskkonnaministeeriumi inimesed ütlesid, et Ruhnus on iga pikema aja tagant jõle sääserohke aasta. Sel aastal oligi see aeg. Putukatõrjevahendeid saarel väga müügil pole, seega tuleks enda kraam kaasa tirida või kohapeale tellida. Kindlasti tuleks jälgida ka Ruhnu teisi vaatamisväärsusi- kasse; mälestusmärki, mis on pühendatud kõikidele Ruhnul teelt väljasõitnud ajamijuhtidele; Ruhnu karu eest hoiatavad silti; Liise poe taaraladu jne. Saarel on olemas ka tänavavalgustus. ;)
Kui tekib küsimusi Ruhnu või Ruhnul käigu kohta, siis vastame hea meelega.
Esimest korda sai nähtud ka seda toredat elukat- Ninasarvik-põrnikat.
Kuunsi roodžunglites rändamas.
Rahulik õhtupoolik Limo rannas. 17mm, iso100, f25, 0.2sec+ 0,3Lee hall järsu üleminekuga kiilfilter
Angervaksi poolt uimastatud kuldpõrnikas südasuvisel aasal. 15mm, iso125, f14, 1/20sec+ Hoya Pro1Digital 82mm
Holma rannas leidsin rannale uhutud adrus vahva kujundi mehest, kes piilus kivi tagant välja. Tegelt kadreerisingi nii, et jääks mulje, et mees piilub. Ega mehel teist nägupoolt ei olnudki. Loodus oli vorminud inimese moodi näole silma, kulmu, nina, kõrva, habe, huuled, juuksed, sünnimärgi, kroblelise naha ja ninasõõrmed. 135mm, iso200, f14, 1/60sec
Kuunsi rand pakkus ilusaid hetki nii kõrvadele kui ka silmadele. 105mm, iso200, f11, 1/80sec
Panoraam kuuest kaadrist. Kuunsi rannas saime nautida retke kaunimat loojangut. 12mm, iso160, f8, 1/13sec+ 0,3Lee kiilgfilter
Ähmane unistus Ruhnul ära käimisest on mul olnud juba kaua aega. Ilmselt sai see alguse Ruhnu puukiriku nägemisest Eesti postmargil, mis on välja antud 1994. aastal. Eesti vanim puitehitis peab asuma erilises kohas, arvasin ma. Ikkagi kaugel mere taga, võib-olla, et Eesti kõige eraldatum paik üldse - laev sõidab sinna 5 tundi. Ja tõepoolest, eriline see paik on. Ruhnuga tutvuse tegemiseks on nädal mõistlik aeg, sest selle ajaga jõuab läbi käia terve saare ning elu, olu ja loodusega tuttavaks saada.
9 Comments:
Väga tore lugemine ja vaatamine. Vahva reis võis olla:)
tublid poisid et tegite oma unistuse teoks..edaspidisekski jõudu ja jaksu unistuste täitmiseks..
Tubli töö! "Lindude laulupidu" on väga lahe.
Tublid. Pean ka plaani aga seni on see kahjuks plaaniks jäänudki.
Uusi retki teile ...
Äge. Kahju, et ise tulla ei saanud.
Kahju jah, et sina, Ants, Sven, Kunter ja Tanel tulla ei saanud.
Tänud jõudu ja jaksu soovimast! Ruhnus on see hea, et sinna satuvad inimesed, kes ei lähe saarele ainult jooma ja pidu panema. Laevaliiklus mandrilt on küllaltki kallis ja aeganõudev, lennukiga sõites tekitab probleemi aga kohtade vähesus. Kohalikud küll jah sõitsid purjekil olles autodega, aga mõistlikult.
Mäletan eelmist aastat. Kihnul olles oli see häda, et mandrilt tulid Kihnu rahvas ainult nädalavahetuseks jooma. Laevasõit oli odav ja kiire. Meie lahkusime Kihnust laupäeval. Ja siis esmaspäeval kuulsin uudistest, et pühapäeval oli üks sigalakku täis eit kohaliku surnuks sõitnud. Ei noh, milleks mõistus üldse antud...
Olen otsinud endale kaaslasi, kes viitsiks minuga Ruhnule tulla.. Kedagi kohe üldse ei köitnud see imetilluke saar.. Sattusin siis sellele postitusele ning andsin lugeda ka oma sõpradele. Ennäeimet.. ja nüüd on mul mitu tegelast, kes on huvitatud saarekesele pilku peale heitma.. Kurvaks teeb see, et ise saan ainult nädalavahetuseks minna - aga loodan, et millestki ilma ei jää.
Suur aitähh informeeriva ja toreda postituse eest. :)
Hea meel on lugeda, et kellelegi oleme ikkagi kasulikud! ;)
Postita kommentaar